Субота, 03 грудня 2022p.

Кінотеатри

Через недалекоглядність Чернівецької міської ради, прокуратура успішно "відвойовує" літні майданчики (фото+документи)

Літніій майданчик на розі вулиць Кобилянської та Челюскінців Літніій майданчик на розі вулиць Кобилянської та Челюскінців
www.bukpravda.cv.ua

«Агенція журналістських розслідувань» вже отримала відповіді на свої запити щодо законності розташування  літнього майданчика на розі вулиць Кобилянської та Челюскінців.

Ми зацікавились саме цим літнім майданчиком через те,  що в 2013 році, на той час прокурор міста Чернівці Павло Ванзуряк, а нині обласний прокурор,  дуже активно виступав проти розміщення саме цього літнього майданчика.

Прокуратура міста Чернівці того ж року подала позов на міську раду в адміністративний окружний суд. Ми вирішили розібратись в цій ситуації і спробувати проаналізувати законність вимог прокуратури. Хоча відверто, питання досить складне для детального вивчення.

 Після отримання відповідей на запити від міськради та прокуратури, можна стверджувати, що на сьогодні літній майданчик за вищевказаною адресою залишається поза законом, але не дивлячись ні на що, підприємець спокійно заробляє кошти, не сплачуючи жодної копійки до бюджету міста за земельну ділянку, на якій розміщений літній майданчик. 

Нещодавно, 22 вересня, прес-служба прокуратури Чернівецької області  розповсюдила наступну інформацію.

«Прокуратура міста Чернівці направила позов до Господарського суду Чернівецької області з вимогою скасувати рішення Чернівецької міської ради від 30.03.2010р. та від 29.04.2010р., якими,на умовах договору земельного сервітуту, ТзОВ “Квінто і Ко” виділено земельну ділянку вартістю понад 150 тис. гривень для облаштування літнього майданчика посеред вулиці Доброго,1.

Суд задовольнив позов прокурора. Незаконно виділену земельну ділянку повернуть територіальній громаді міста.»

Ситуація з літнім майданчиком ТзОВ “Квінто і Ко”, відношення до якого має депутат міськради Володимир Кедь, схожа на наше розслідування, вона є дещо схожою, адже літній майданчик знаходиться не на вулиці Кобилянської, а біля неї – займаючи проїжджу частину вулиці Доброго.
Літній майданчик на вулиці Доброго 

Літній майданчик, який досліджувала «Агенція журналістських розслідувань», фактично знаходиться на проїжджій частині вулиці Челюскінців, теж межуючи з вулицею Кобилянською.

Судові війни між сторонами конфлікту ще не завершені. Суд першої інстанції виграла міська прокуратура, апеляцію – міська рада з підприємцем. Касаційне провадження до розгляду поки що не призначене, хоча і відкрите. Але до цього часу договір на встановлення сервітуту між міськрадою та підприємцем, який користується земельною ділянкою, досі не укладений, хоча майданчик успішно працював і працює. Про все по порядку.

Ще в 2010 році нежиле приміщення, кафе (підвалу та цокольного поверху) загальною площею 221,6 кв.м за адресою Кобилянської,49/Челюскінців,1, пан Олександр Гендлер  купив у ТОВ ВКФ «ФОРТУНА», директором якої була Мукан Орися Степанівна. Згідно довідки ТОВ «ФОРТУНА» від 27.04.2010 року за №22 продажна вартість приміщення становила 365 789, 69 гривень. А вже 28 жовтня 2012 року пан Олександр Гендлер здав це приміщення на два роки одинадцять місяців підприємцю Ткачуку Євгену Володимировичу. Сума орендної плати згідно чинного договору становить одноразову плату в 500 грн за весь період оренди. Не важко порахувати, що орендар Євген Ткачук сплачує «нереальні» 14,29 грн в місяць Олександру Гендлеру за 221,6 кв.м приміщення в самому центрі міста. Фактично за 1 кв.м сплачує 6 копійок.

І вже підприємець Ткачук Є.В., будучи орендарем,  1 квітня 2013 року просить міську раду надати дозвіл на встановлення літнього майданчика біля кафе. 30 травня 2013 року міськрада дає дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки, орієнтованою площею 0,0104га на умовах договору встановлення земельного сервітуту терміном на 5 років для розміщення літнього майданчика. Це рішення було прийняте за часів головування в департаменті містобудування Володимира  Ніконова, при цьому управління містом тоді ж фактично здійснював секретар міськради Віталій Михайлішин.

Саме це рішення міськради оскаржив в 2013 році прокурор міста Чернівці Павло Ванзуряк, нині вже обласний прокурор.

В липні 2013 року Прокурор міста Чернівці звернувся з адміністративним позовом до Чернівецької міської ради щодо визнання незаконним та скасування рішення сесії міськради від 30 травня 2013 року.

Позов обґрунтовано тим, що незаконне надання земельної ділянки на підставі земельного сервітуту Ткачуку  Є.В. порушує  інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, ефективного використання  земельних ресурсів, оскільки  Ткачук Є.В. є орендарем нежитлового приміщення , а не користувачем сусідньої земельної ділянки, а також вищевказана земельна ділянка знаходиться на проїжджій частині і відноситься до земель транспорту, а тому повинна використовуватись, як землі за вказаним цільовим призначенням, а не як землі громадської та житлової забудови. І вже 10 жовтня 2013 року Чернівецький окружний адміністративний суд позов прокурора задовольнив повністю.

Не погодившись з ухваленим рішенням, міськрада  разом з Євгеном Ткачуком його оскаржили у Вінницькому апеляційному адміністративному суді, причому  досить успішно.

Власне апеляційний суд констатував, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про порушення Чернівецькою міськрадою чинного законодавства, посилаючись на те,  що встановити факт порушення  земельного законодавства та порушення інтересів держави в тому числі і статті 18 Закону України «Про автомобільні дороги» щодо обмежень розташування будь-яких об’єктів в межах «червоних ліній», можливо лише виключно за наявності проекту відведення земельної ділянки для укладання договору встановлення земельного сервітуту.

Також важливим доводом апеляційної інстанції було те, що судом першої інстанції не враховано рішення виконавчого комітету Чернівецької міськради від 16.07.2002 №229/6 «Про перекриття руху транспортних засобів по вул.Кобилянської» і  затверджено схему по перекриттю руху транспортних засобів по пішохідній вул. Кобилянської, яка передбачає перекриття всіх вулиць, що примикають до неї, зокрема, вулиць Шевченка, Челюскінців, Гакмана, Кохановського, Гоголя, Доброго та Центральної площі, крім вулиці Вірменської та вулиці Кафедеральної.

Зазначене рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради ніким не оскаржувалось та було чинним на день вирішення спору.

Таким чином Вінницький апеляційний суд чітко зазначив, що вулиці Челюскінців та Кобилянської не є автомобільними дорогами в розумінні статті 1 Закону України  «Про автомобільні дороги», як вважає суд першої інстанції, пославшись на лист УДАІ УМВС в Чернівецькій області, а відтак стаття 18 Закону України «Про автомобільні дороги» до спірних правовідносин не застосовується.

Прокуратура міста Чернівці отримала 14 лютого 2014 року негативне для себе рішення апеляційного суду. Але вже 18 лютого 2014 року було відкрито касаційне провадження в цій справі за касаційною скаргою заступника прокурора Вінницької області на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду на вищезазначене рішення за позовом прокурора міста Чернівці. Згідно офіційної відповіді прокуратури міста Чернівці від 26.08.2014 року за підписом в.о. прокурора міста ЧернівціА.Мельничука на запит ГО «Агенції журналістських розслідувань», дане касаційне провадження до розгляду ще не призначене.

18 лютого 2014 року, саме в день відкриття касаційного провадження за позовом прокуратури, збирається комісія міськради, яка була створена розпорядженням міського голови ще 04.02.2014 року, чисельністю одинадцять чоловік, для вивчення питання про надання земельних ділянок на умовах договору встановлення земельного сервітуту.  З них 18 лютого, згідно Протоколу №1, на ній були присутні лише семеро членів комісії. Це – головний архітектор міста Сергій Гомонович, чиновники міськради різних рівнів та відділів Олександр ШведикВіталій ЧинчикОлександр Шиба, депутати міськради Олексій РедькоРостислав Білик і начальник управління Держземагенства у Чернівцях Денис Гречаний.

Також на цій комісії були присутні перший заступник директора, начальник управління капітального будівництва Сергій Шиляєв та депутат міськради Анатолій Чесанов.

На даній комісії всі члени фактично визнали, що на даний момент Порядок встановлення земельних сервітутів, затверджений міськрадою не відповідає чинному законодавству і потребує змін. Також на комісії було чітко зазначено, що бюджет міста несе втрати, бо громадяни не сплачують кошти за використання земельних ділянок. Нижче наведемо деякі витяги та фрази учасників комісії на підставі  Протоколу №1.

Головний архітектор Сергій Гомонович нагадав присутнім, що рішенням міської ради V скликання від 25.02.2010 року №1257 затверджено чотири Порядки встановлення земельних сервітутів. А рішенням міської ради цього скликання від 25.04.2013 року №848 прийнято новий порядок для розміщення кіосків і павільйонів, але процедура встановлення земельного сервітуту не змінилася.

Однак пан Гомонович зазначив, що після прийняття рішення, громадяни не можуть оформити договір встановлення земельного сервітуту, так як управління Держземагенства у місті Чернівцях не реєструє такі земельні ділянки.

Депутат Редько висловив думку, що громадяни не маючи договору, не сплачують кошти за використання земельних ділянок і бюджет міста несе втрати.

Віталій Чинчик зазначив: «Проблема в тому, що Порядок встановлення земельного сервітуту на земельні ділянки для розміщення кіосків, павільйонів та Порядок для будівництва прибудов до багатоквартирних житлових будинків, на сьогодні в деякій мірі не відповідають чинному законодавству».

«Вивчаючи досвід інших регіонів, де вирішено питання земельних сервітутів, зокрема міста Вінниці, можу сказати, що такого виду сервітуту, як для будівництва прибудов у них немає. У місті Вінниця прибудови до багатоквартирних житлових будинків заборонені. Виділення земельної ділянки у місті Вінниця не проводиться, натомість на пряму укладається договір сервітуту з міською радою і підприємцем, без реєстрації і Мін’юсті», - поділився інформацією пан Чинчик.

Олексій Редько запропонував такий варіант: «Громадянин, який планує звести прибудову звертається до міської ради, яка в свою чергу виготовляє свідоцтво на земельну ділянку і укладає з громадянином договір сервітуту або договір суперфіцій».

Дмитро Гречаний  в свою чергу підказав, що замовником проекту відведення земельної ділянки може бути громадянин.

Депутат Редько задав присутнім слушне запитання: «Що робити з рішеннями, які вже прийняті?»

Віталій Чинчик запропонував внести необхідні зміни в прийняті рішення.

Присутній депутат Чесанов надав пропозицію зробити перелік рішень, по яких громадяни не можуть оформити договори сервітутів і вносити відповідні зміни.

Олексій Редько  для скорочення оформлення документів запропонував, що після виготовлення документа на земельну ділянку, можна делегувати повноваження директору департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин для укладання договору сервітуту.

Пан Редько зазначив, що після оформлення права власності на прибудову, громадянин має право отримати в оренду земельну ділянку.

Віталій Чинчик підтвердив вислів пана Редька, але порекомендував продумати доцільність оформлення договору сервітуту чи суперфіцію.
 
Саме беручи до уваги рішення цієї комісії та виграної апеляції, міськрада на черговій сесії  28.04.2014 року, за керування секретаря Ярослава Кушнірика, дозволяє міськраді скласти проект відведення земельної ділянки на на розі вулиць Кобилянської та Челюскінців орієнтовною площею 0,0104га, у комунальну власність для обслуговування будівель торгівлі (розміщення літнього майданчика). Організацію цього рішення поклали на першого заступника директора, начальника управління капітального будівництва департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міськради Сергія Шиляєва, який був присутній на цій комісії.

Не дивлячись на дозвіл міськради ще від 28 квітня,  директор містобудівного комплексу та земельних відносин Володимир Бабчук у відповідь на запит «Агенції журналістських розслідувань» повідомив, що на сьогодні (22.08.2014 року) договір на встановлення земельного сервітуту на земельну ділянку за вищевказаною адресою між підприємцем Ткачуком Є.В. та Чернівецькою міськрадою не укладений.

Щодо законності користування вищевказаною земельною ділянкою Євгеном Ткачуком, ми взяли коментар в адвоката Віктора Мандзюка.

«Відповідно до наданих мені документів для огляду, а саме Постанови Вінницького апеляційного суду від 14.01.2014 р., Витягу з рішення Чернівецької міськради від 28.04.2014 р. №1196, Протоколу № 1 засідання комісії від 18.02.2014р., а також відповіді на інформаційні запити від Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин від 22.08.2014р. та прокуратури міста Чернівці від 26.08.2014р., можу зазначити наступне. Оскільки на даний час не укладено жодного договору між підприємцемТкачуком Є.В. та Чернівецькою міською радою на використання земельної ділянки на розі вулиць Кобилянської та Челюскінців, то знаходження там вказаного літнього майданчику є незаконним,  незважаючи на те, яке рішення буде прийняте судом касаційної інстанції», - зазначив адвокат Мандзюк.
 Літній майданчик на розі Кобилянської та Челюскінців

Ситуація з літніми майданчиками в Чернівцях завжди була неоднозначна. Міськрада традиційно застосовує при наданні дозволів подвійні стандарти. Для «своїх» - одні стандарти з максимальним сприянням, для інших – заборонені стандарти з застосуванням вибіркового законодавства. Є ще правда третя категорія - не бідних громадян, але про це окреме розслідування.

Власники літніх майданчиків мають величезні конкурентні переваги над іншими ресторанами, які не мають літніх майданчиків. Особливо важко закладам без майданчика влітку, зважаючи на прийнятий закон про заборону паління в приміщеннях, в той же час, законом дозволяється паління на території літніх майданчиків.

Бажаючі зробити літній майданчик в історичному центрі міста, обов’язково зіштовхнуться з купкою бюрократів ще радянської епохи, які знайдуть десятки шляхів відмови, бо вони принципово проти, чи зустрінуться з досвідченими корупціонерами, які «надто багато» проти. Перемогти цих бюрократів можна лише в суді, що більш реально і набагато дешевше.

Не дивно, що прокуратура успішно воює з «незаконними» літніми майданчиками, адже в міськраді надто багато заборон і вже навіть «свої» підпадають під перевірки. Це на нашу думку не правильно.

Вже давно пора в місті спростити процедуру надання дозволів на літні майданчики. Чернівці має бути привабливим для туристів. Потрібно не забороняти, а максимально сприяти збільшенню літніх майданчиків. Міська рада давно мала б запропонувати в історичному центрі зробити більше пішохідних вулиць і відповідно літніх майданчиків, розвантаживши історичний центр. Про це говорять роками, хоча зробити можна було б і за декілька місяців. Було б бажання.

Чиновники в міськраді мають піклуватись виключно тим, щоб всі майданчики міста поповнювали міський бюджет і мали привабливий вигляд для туристів. В місті потрібно впроваджувати менше заборон, направляючи бізнес в правильному напрямку, щоб все було згідно чинного законодавства. А наразі міськрада фактично «роздає» земельні ділянки  обраним з порушенням законодавства, а бюджет міста недоотримує солідні надходження. Прокуратура вимушена реагувати на такі дії міськради і з допомогою судів повертати земельні ділянки територіальній громаді міста.

Завдяки такій недалекоглядній політиці міськради, чернівчанам з туристами в черговий раз зменшують право вибору для цивільного відпочинку, зменшуючи і так незначну кількість літніх майданчиків.

Будемо сподіватись на структурні зміни в цьому питанні на краще і кардинальні зміни до підходу розміщення літніх майданчиків в місті.

Оцінити матеріал:
(1 Голосувати)

Коментарі

Додати коментар

Забороняється розміщення коментарів, що містять: відверте рекламування, зокрема рекламування інших вебресурсів. Грубі, нецензурні вирази й образи в будь-якій формі. Безглузду інформацію, що не має сенсу (флуд). Такі коментарі видаляються без попередження.

Захисний код
Оновити

Коментарі Vkontakte.ru


Загрузка...

Нові блоги

Реєстрація

*
*
*
*
*

* Поле обов'язково для заповнення